«

»

ŚDM Dni w Diecezjach – relacja

W ramach Dni w Diecezjach, które poprzedzają spotkanie młodych ludzi z papieżem Franciszkiem, nasza parafia miała niezwykłą przyjemność gościć wspaniałych pielgrzymów z Granady w Hiszpanii.

 

Środa – 20 lipca – Przyjazd gości
Bukowno odwiedziło 23 gości z Grenady. Było wśród nich 14 seminarzystów wraz ks. rektorem i wicerektorem. W naszej parafii zjawili się w środę o północy i zostali ciepło przywitani przez wolontariuszy oraz rodziny, które przez kilka dni gościły ich w swoich domach.

Cała galeria znajduje się pod adresem: http://bobolabukowno.pl/?page_id=14539

 

Czwartek – 21 lipca – Dzień Dekanalny
Czwartek był czasem tzw. Dnia Dekanalnego, który był wspaniałą okazją do integracji pomiędzy naszymi zagranicznymi gośćmi, a mieszkańcami parafii dekanatu sławkowskiego.
Rankiem Hiszpanie wraz z wolontariuszami udali się do Sławkowa, gdzie najpierw mieli okazję uczestniczyć w Mszy Św. Był to jedynie wstęp do dnia pełnego wyzwań, ponieważ czekały na nich zawody sportowe odbywające się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie. Dużą popularnością cieszył się bieg oraz marsz NordicWalking. Na chętnych czekał również szereg gier i zabaw w sali gimnastycznej szkoły. Po rozdaniu pamiątkowych medali młodzież pojechała do Bukowna by tam w sali Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” zjeść tradycyjny polski obiad. Był to również czas rozmów, hiszpańsko-polskich modlitw i śpiewów.

Galeria z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie : http://www.slawkow.pl/pl/95932/0/Dzien_dekanalny_SDM-21_lipca.html

Następnie wszyscy dołączyli do pozostałych dekanalnych grup w Chechle, przy scenie tuż obok Pustyni Błędowskiej (największej pustyni w Europie Środkowej). Pielgrzymi z czterech dekanatów spędzili czas na zabawie, śpiewie i tańcach w rytm radosnej muzyki. Wspólne świętowanie rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Kaszaka. Uczestniczyli w niej również kapłani, którzy przybyli wraz z młodzieżą z innych krajów, w tym biskup z Grecji, który wygłosił kazanie. Po Mszy św. mogliśmy posłuchać zespołu „(I)gramy z pokusą”. Już wtedy nasi Hiszpanie porwali tłumy do wspólnej zabawy. Po koncercie zespołu grupy dekanalne zaczęły swoje prezentacje. I znowu Hiszpanie pokazali swój temperament, całkowicie dominując na scenie, by również potem, podczas koncertu chrześcijańskiego zespołu rockowego „La Pallotina” kontynuować zabawę. Na suto zastawionych stołach na głodnych czekały panie z Kół Gospodyń racząc ich lokalnymi wyrobami. Niewątpliwą atrakcją był również pokaz skoków spadochronowych w wykonaniu żołnierzy VI Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.
Wieczorem nasza grupa wróciła do Bukowna by odświeżyć się i odpocząć w gronie rodzinnym przed kolejnym dniem.

Pełna galeria znajduje się pod adresem: http://bobolabukowno.pl/?page_id=15611

Film z uroczystości: https://youtu.be/n83345esk6c?t=8m13s

 

Piątek – 22 lipca – Pielgrzymka do Częstochowy
Kolejny dzień był czasem pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymka ruszyła z miejscowości Wrzosowa oddalonej od Częstochowy o ok. 15 km. Dekanalne grupy pielgrzymów (nasza z numerem 15) ruszyły w trasę spod kościoła pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przy ul. Szkolnej 1, by radosnym śpiewem umilać czas wędrówki. Na miejscu po powitaniu przybyłych przez biskupów wraz z biskupem Grzegorzem Kaszakiem na czele grupy udały się na krótką modlitwę w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie odbyła się uroczysta Msza na Szczycie. Po niej pielgrzymi mieli chwilę wolnego czasu by poznać częstochowskie Sanktuarium.

Galeria: http://www.diecezja.sosnowiec.pl/aktualnosci/4611-sdm-poszli-do-jasnogorskiej-pani

 

Sobota – 23 lipca – Wizyta w Oświęcimiu oraz spotkanie na placu papieskim w Sosnowcu
W sobotę udaliśmy się by odwiedzić obóz Auschwitz w Oświęcimiu. Był to czas modlitwy, zamyślenia i spokoju. Potem wszyscy spotkali się na Placu Papieskim w Sosnowcu by wspólnie uczestniczyć w uroczystej Mszy Św., która była odprawiana w wielu językach świata. Wtedy też spotkały w jednym miejscu wszystkie grupy zagranicznych gości naszej diecezji. Mszę Św. sprawował biskup Grzegorz Kaszak w towarzystwie 10 zagranicznych biskupów oraz szeregu kapłanów. Po Mszy miały miejsce m.in. występy artystyczne chórów i orkiestr.

 

Niedziela – 24 lipca – „Niedziela w Parafiach”
Niedziela to dzień, w którym nasi goście spędzili swój czas w rodzinach, przez które zostali przyjęci.
Była to okazja, by bliżej poznać ich codzienne życie i chrześcijańskie przeżywanie niedzieli. O godzinie 11 miała miejsce uroczysta Msza Św. odprawiana w trzech językach (polskim, hiszpańskim i łacińskim). Nagranie z tej uroczystości dostępne jest pod linkiem http://bobolabukowno.pl/?page_id=15615. Po Eucharystii nastąpił czas na podziękowania i podsumowanie wizyty pielgrzymów z Grenady. Była to również chwila, w której żegnaliśmy naszego księdza wikariusza Karola Nędzę, dziękując mu za owocną pracę w naszej parafii. Aby zobaczyć jaką sympatią otoczyliśmy ks. Karola wystarczy usłyszeć owację na stojąco, którą zgotowali mu parafinie. Ks. Karolowi jeszcze raz serdecznie dziękujemy i życzymy wszystkiego najlepszego!!

Cała galeria znajduje się pod adresem: http://bobolabukowno.pl/?page_id=16481

Druga galeria z Mszy Św.: http://bobolabukowno.pl/?page_id=17968

 

Po południu o godzinie 16 spotkaliśmy się wszyscy na Zakolu nad Sztołą, gdzie miała miejsce część artystyczna przygotowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie. Atrakcją, szczególnie dla Hiszpanów był spływ kajakowy (organizował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji), zabawa w Sztole oraz przy wozach Strażackich (dziękujemy OSP Stare Bukowno, OSP Bukowno i OSP Bór Biskupi). Na głodnych czekało ognisko z kiełbaskami przygotowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bukownie. Czas upłynął nam na wspólnym śpiewaniu, tańczeniu i zabawie.

Pełna galeria znajduje się pod adresem: http://bobolabukowno.pl/?page_id=16352

 

Jeszcze raz dziękujemy naszym Hiszpanom za wspólny czas spędzony na modlitwie, zabawie i spotkaniach z mieszkańcami!

 

Poniedziałek – 25 lipca
Tego dnia o godzinie 7.00 pożegnaliśmy grupę z Hiszpanii, a o godz. 20.00 przywitaliśmy studencką Wspólnotę św. Jana z Wilna (67 osób), która następnego dnia udała się w dalszą drogę do Czernej.