«

»

Relacja z konkursu „Anioł na…”

12 grudnia 2018 r. w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się Gala Finałowa VII edycji Regionalnego Konkursu Plastycznego „Anioł na…” dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną organizowanego przez Szkołę Podstawową im. 1000 – lecia Państwa Polskiego w Bukownie i warszawską Fundację „Bo Warto”. Ideą konkursu jest integrowanie środowiska uczniów pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. Uczniowie naszej szkoły działający w Klubie Wolontariusza włączają się w przygotowanie upominków, galerii prac konkursowych i poprowadzenie Gali Finałowej.

Honorowe patronaty nad tegoroczną edycją konkursu przyjęli: Małopolski Kurator Oświaty P. Barbara Nowak, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu Ks. Kanonik Michał Borda, Burmistrz Miasta Bukowno P. Mirosław Gajdziszewski, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej św. Andrzeja Boboli Ks. Kanonik Wojciech Tkacz. Realizacja konkursu byłaby znacznie utrudniona, gdyby nie życzliwość osób, do których zwróciliśmy się z prośbą o pomoc. Pomocą rzeczową i finansową wsparli nas: Fundacja „Bo Warto”, Proboszcz Parafii rzymskokatolickiej św. Andrzeja Boboli, Burmistrz Miasta Bukowno, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie oraz sponsorzy prywatni.

W tym roku mieliśmy przyjemność gościć Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie P. Aleksandrę Bobińską, Dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu Ks. kanonika Michała Bordę, Proboszcza Parafii św. Andrzeja Boboli w Bukownie Ks. kanonika Wojciecha Tkacza, Sekretarza Miasta P. Marcina Cockiewicza, Kierownika Referatu Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej P. Tomasza Furgalińskiego, Przewodniczącą Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych P. Barbarę Kowalską, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bukownie P. Mirosława Siudykę,  Wicedyrektor Szkoły Podstawowej P. Jolantę Oleś,  uczestników konkursu oraz ich opiekunów.

Galę uświetnili swoimi występami uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Zawierciu, Ośrodka Rewalidacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Wolbromiu i Szkoły Podstawowej nr1 w Bukownie.

Tradycją konkursu jest to, iż pomysłodawczynie i organizatorki konkursu co roku własnoręcznie wykonują upominki dla uczestników. W tym roku były nimi statuetki i świąteczne świece. Po raz pierwszy natomiast wydrukowaliśmy anielskie kartki, które wręczyliśmy patronom, sponsorom i placówkom, które wzięły udział w konkursie.

Nasz konkurs jest wyjątkowy nie tylko ze względu na nieziemski temat, ale i na niezwykłych twórców. Z całym przekonaniem możemy powiedzieć, że prace konkursowe to coś więcej, niż wprawna kreska. To przelane na papier uczucia i myśli młodego człowieka. W tegorocznej edycji napłynęły 122 prace z 22 placówek. Prace konkursowe powstały pod kierunkiem 59 opiekunów. W skład Jury Konkursowego weszli:

  • Przewodnicząca – p. Adrianna Gajdziszewska – historyk sztuki, plastyk, edukatorka i animatorka działań artystycznych z najmłodszymi, nauczyciel sztuki, ambasador projektu „Sztuka teraz”,
  • p. Anna Pęgiel – nauczyciel nauczania integracyjnego, plastyk, oligofrenopedagog,
  • p. Magdalena Łaskawiec – psycholog i terapeuta zajęciowy
  • p. Katarzyna Gajdziszewska – nauczyciel religii, członek Rady Fundacji Bo Warto.

Jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż wszystkie wykonane prace były bardzo pomysłowe i starannie wykonane. Zachwycały mnogością technik, zestawem barw, przesłaniem jakie sobą niosły. Zastosowano ciekawe techniki – rysunek, malarstwo, kolaż, wyklejanki, wydrapywanki, witraże, haft i techniki mieszane. Zaznaczyć należy, iż nazwy aniołów były niezwykle ciekawe i spójne z ich wizerunkiem. Uczestnicy włożyli ogrom pracy w swoje dzieła, a jak wiemy, niemałą rolę w jego powstaniu odegrali ich opiekunowie. Po długich, przeszło siedmiogodzinnych obradach jurorzy zdecydowali wręczyć drobne nagrody wszystkim uczestnikom oraz przyznać 32 równorzędne wyróżnienia. Po uroczystej gali wszyscy udali się do Sali wystawowej  Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie otwarta została galeria prac konkursowych. Dzieła młodych twórców będzie można podziwiać do 6 stycznia 2019 roku.

 

Galeria zdjęć wykonana przez p. Agnieszkę Zub

 

Film autorstwa P. Mirosława Siudyki