«

»

Sukces na 31. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży

Uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie w dniach od 7 do 13 lipca 2019 roku brali udział w Międzynarodowej Parafiadzie w Warszawie.

 

Czym jest parafiada?

Parafiada to tygodniowe święto sportu, kultury i wiary. W tym roku na 31. Międzynarodową Parafiadę przyjechały 53 reprezentacje zagraniczne i 27 krajowych – z 7 państw: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Niemiec i Polski oraz goście z Węgier. To w sumie niespełna 1,5 tys. uczestników, w tym ponad 900 osób ze środowisk polonijnych z zagranicy.

Parafiada opiera się na greckiej triadzie: stadion – teatr – świątynia. W rozgrywkach sportowych w ramach STADIONU odnotowano  2521 startów i wręczono 534 medali. W filarze TEATRU odbyły się konkursy plastyczne w których wystartowało 215 osób, konkursy wiedzy – 379 osób, konkurs recytatorski – 63 osoby oraz konkursy wokalne – 75 występów. W ramach Przeglądu Małych Forma Teatralnych wystawiono 16 spektakli. Parafiadowa ŚWIĄTYNIA to wspólna Eucharystia, wieczorny apel połączony z wprowadzeniem w formie etiudy teatralnej i adoracja Najświętszego Sakramentu w specjalnym namiocie, a także czuwanie nocne oraz wyjątkowa modlitwa o pokój.

 

A oto hasła i zadania do realizacji na poszczególne dni:

  • „Wychowawczyni z Siekierek” – jest wychowawczynią dzieci i młodzieży i to Jej polecamy wszystkich uczestniczących w Parafiadzie.
  • „Jak się to stanie” (Łk 1,26-34) – Pamiętaj: Bardziej ufaj Bogu. Słuchaj Go. Nie wymądrzaj się.
  • „Raduje się duch mój” (Łk 1, 47) – Pamiętaj! Radość ze spotkania. Spotkania z Bogiem. Spotkania z drugim człowiekiem. SPOTYKAJ SIĘ I RADUJ SIĘ!!!
  • „Z bólem serca szukaliśmy Ciebie” (Łk 2,48) – Pamiętaj! Bóg do Ciebie codziennie mówi.
  • „Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie” (J 2,5) – Pamiętaj! Bóg mówi. Słuchaj, słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj.
  • „Oto Matka Twoja” (J 19,27) – Pamiętaj! Oto Matka Twoja. Oto Matka Moja.

 

Na Parafiadzie prowadzona jest klasyfikacja generalna w każdym z trzech filarów: stadion, teatr, świątynia. Tytuł najwszechstronniejszej reprezentacji uzyskuje zespół, który zdobędzie najwięcej punktów w każdym z filarów. Miło nam poinformować, że reprezentacja z Bukowna zajęła II miejsce w klasyfikacji generalnej na najwszechstronniejszą reprezentację krajową.

Agnieszka Karcz, Jolanta Oleś, Beata Wójcik