«

»

Świadectwo misji budowy szkoły w Czadzie

Powstał już aktywny link Sercański do zbiórki z  jej opisem:

https://www.misjesercanow.pl/projekty/budowa-szkoly-z-internatem-w-czadzie

 

Świadectwo Daniela Cieszyńskiego

„Dotychczasowe działania były na rzecz budowy sześciu studni głębinowych w Republice Czadu w Afryce, gdzie może korzystać dzisiaj 1800 spragnionych osób z czystej wody, wyposażenia przychodni Baikoro i Kolon w 2 aparaty USG, łóżka szpitalne, łóżko porodowe i agregat prądotwórczy, gdzie kobiety uciekały do lasu aby urodzić swoje dziecko lub rodziły na klepisku swojego szałasu. W 2022 roku wybudowano internat ze szkołą dla niewidomych dzieci w Moudou które wcześniej w swoim cierpieniu w 30 osób spały na betonie.

 

Poniżej kilka informacji związanej z tym co aktualnie robię:

 

W 2022 roku poznałem ks. Edwarda Ryfa, polskiego księdza diecezjalnego / misjonarza w Czadzie który powiedział: „Daniel, otrzymałem dekret od biskupa diecezji w Czadzie, na podstawie którego po wakacjach przejmuję nową parafię w Gam. Naprawdę tam nie ma po prostu nic. Największym problemem w nowej parafii jest  100 proc. analfabetyzm”.

Nowa parafia ks. Edwarda obejmuje 45 wiosek, około 50 km2. Tamtejsza ludność jest niezwykle zróżnicowana językowo, mnóstwo lokalnych narzeczy, które nie pozwalają im się wspólnie dogadać. Nawet nie potrafią powiedzieć „dzień dobry” w administracyjnym języku Czadu czyli francuskim.

W każdej wiosce mieszka średnio 300 osób. Podróżując po czadzie widzę puste szałasy, które są szkołami państwowymi. Jednakże administracja rządowa nie wypłaca nauczycielom regularnych pensji, zatem więc rok szkolny zredukowany jest czasami do jednego miesiąca, a uczeń po ukończeniu państwowej szkoły nie potrafi czytać ani pisać. Warunki nauki w takiej szkole są też nie do pozazdroszczenia. W najgorętszym okresie (marzec–maj) temperatura osiąga ponad  45°C. W  nagrzanym od gorąca szałasie, dziecko siedząc na kawałku gałęzi czy kamienia trzyma w ręku kawałek kredy i tabliczki.

Dlatego przyjąłem kolejny nowy projekt, który realizuję wspólnie z Darczyńcami poprzez Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów w 2024 roku. Pragnę dzięki temu projektowi dać furtkę do lepszej przyszłość wszystkim dzieciom w nowej parafii ks. Edwarda – nie tylko dzieciom sprawnym, ale również niepełnosprawnym. Nowym dziełem będzie wybudowanie dwóch murowanych budynków  szkoły i budynku bursy z kuchnia polową, w której będą mieszkać w tygodniu, po zajęciach szkolnych najbiedniejsze dzieci z okolicznych wiosek, które nie są w stanie pokonać w gorącu tak wielu kilometrów dziennie do domu. Szkoła będzie również przyszłością dla dzieci niepełnosprawnych, którym nikt nie poświęca dużo czasu.

 

Odpowiedzialny za projekt misjonarz w Czadzie – kto to taki?

 

Ks. Edward Ryfa – diecezjalny kapłan pochodzi z Gniewczyny położonej w woj. podkarpackim w powiecie przeworskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985. W tym czasie odkrywał swoje powołanie misyjne, by 11 lat później służyć drugiemu człowiekowi w  jednym z najbardziej biedniejszych krajów jakim jest Czad. Od dziecka marzył o tym, by zostać misjonarzem i tak też odpowiedział Panu Jezusowi na słowa „Pójdź za Mną” będąc młodym kapłanem. Pierwotnie  pracował w stolicy Czadu, a potem, aż do 2023 roku przez kilkanaście lat  miejscem jego posługi była parafia w Baili, która liczy 80 wiosek, rozciąga się na długości około 150 kilometrów.

W trakcie swojej 28 letniej posługi misyjnej ks. Ryfa przeżył bandycki napad rabunkowy w 2005 r., w którym został ciężko ranny kilkoma ranami postrzałowymi. Do zdarzenia doszło, kiedy ks. Edward wracał ze spotkania zorganizowanego w stolicy Czadu  przez miejscowego arcybiskupa do siebie na placówkę misyjną, oddaloną około 30 km.

To dramatyczne przeżycie nie osłabiło miłości ks. Edwarda do ubogiej ludności Czadu. Kiedy doszedł do siebie, stwierdził, że musi wrócić na placówkę misyjną, ponieważ Pan Bóg nie tylko go broni, ale daje mu siły. Podczas naszej długiej rozmowy ks. Ryfa dodał mi dużo energii do życia, a w szczególności podbudował mój zapał do dalszej pracy misyjnej.

 

Dlaczego wstawiennictwo Ojca PIO?

 

Wspominam wizytę w 2022 roku na którą zostałem zaproszony w Czadzie przez miejscowego biskupa ks. Rosario – Pio Ramolo. Kiedy udzielał mi błogosławieństwa na dalszą drogę misyjną przy relikwiach Ojca Pio w Czadzie prosiłem świętego o wstawiennictwo w kolejnym dziele misyjnym. Za życia wypowiedział ważne zdanie które bardzo wziąłem głęboko do serca „Po śmierci będzie o mnie głośniej niż za życia”. Dlatego i ja nie zawaham się, aby z Bożą pomocą poprzez wstawiennictwo św. Ojca Pio dokonać z ks. Edwardem kolejnego Bożego dzieła jakim będzie nowa szkoła z bursą w miejscowości Gam w gorącym, ubogim Czadzie.”

 

Patronatu udzielili :

Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów, Radio eM, Gazeta Niedziela,  Radio Profeto, Sanktuarium Karmelici Wrocław,  Radio Doxa, Radio RDN Małopolska, Akademia WSB, TVP 3 Katowice.

 

https://www.radioem.pl/doc/8711705.Daniel-Cieszynski-i-jego-misja-w-Czadzie

Zapraszam do wysłuchania również audycji w radio eM (katolickie radio Archidiecezji Katowickiej)