Parafiada Dzieci i Młodzieży 2015

Uroczysta Inauguracja 27. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży odbyła się12 lipca 2015 roku w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Wśród uczestników tegorocznej Parafiady Międzynarodowej, której hasło przewodnie brzmiało „Wiele serc – jeden rytm” znalazła się również 15 osobowa reprezentacja z Bukowna. Zmagania trwały do 18 lipca. Bogaty program parafiadowy oparty był na trzech filarach:

  1. STADION, czyli współzawodnictwo sportowe w 13 dyscyplinach.
  2. TEATR, czyli program kulturalny i rywalizacja artystyczna, które pozwalały rozwijać różnorodne talenty młodzieży.
  3. ŚWIĄTYNIA, czyli program formacyjny obejmujący możliwość wystartowania w konkursach: wiedzy religijnej i piosenki religijnej „Sacro Song”.

Wszyscy uczestnicy mogli brać udział w codziennej modlitwie i Eucharystii, spotkaniach z ciekawymi ludźmi głoszącymi poruszające świadectwa.

Przez cały czas trwania Parafiady funkcjonował Namiot Adoracji oraz była możliwość spowiedzi.

Podczas trwania imprezy redagowana była codzienna gazetka „Parafiadek”, w której znajdował się tekst Ewangelii na dany dzień z krótkim rozważaniem, ciekawe artykuły i wywiady, wyniki zawodów oraz hasło dnia. A oto hasła poszczególnych dni parafiadowych: „Św. Józef Kalasancjusz – skromność”, „Bł. br. Dawid Carlos SP – wierność i pokój”, „Św. Paula Montal – odwaga”, „Bł. Bartłomiej Longo – nawrócenie”, „O. Józef Joniec SP – przebaczenie”. Każdego dnia uczestnicy Parafiady otrzymywali zadania do wykonania. Zadania te były związane z hasłem poszczególnych dni. A oto przykładowe zadanie: „Wyślij komuś sms, wstaw na facebooka lub inne socialmedia dowód Twojej wiary. Napisz wybrany przez siebie cytat z Pisma Świętego lub po prostu słowa „Bóg nie umarł”. Pokaż swoją ogromną odwagę”.

Zwieńczeniem 27. Międzynarodowej Parafiady była Msza Św. w Świątyni Opatrzności Bożej. W tym roku, msza odprawiona została w intencji twórcy Parafiady Ojca Józefa Jońca, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

W trwającej niemal tydzień Parafiadzie wzięło udział 1340 uczestników z 8 krajów, w tym reprezentanci z Polski oraz pięćdziesięciu organizacji polonijnych z Białorusi, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Ukrainy i Hiszpanii. Miło nam poinformować, iż nasza reprezentacja zajęła 2 miejsce wśród reprezentacji krajowych. Warto zaznaczyć, iż w ogólnej klasyfikacji zajęliśmy 1 miejsce w dwóch filarach: teatr i świątynia.

Opiekunki składają serdeczne podziękowania ks. proboszczowi Wojciechowi Tkaczowi oraz wszystkim, którzy dzięki swej hojności przyczynili się do udziału grupy z Bukowna w tegorocznej Parafiadzie.